19 Ağustos 2022, Cuma
spot_img

Pandemiye rağmen sigorta sektörü yüzde 23 büyüdü

Türkiye Sigorta Birliği, 2020 Ocak-Temmuz verilerini açıkladı. Buna göre 7 aylık dönemde sigorta şirketleri toplam 47.3 milyar lira prim üretimi gerçekleştirdi. Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında büyüme yüzde 23.7 oldu.

Türkiye sigorta sektörü pandemiye rağmen 2020 yılının ilk 7 ayında da büyümesini sürdürdü. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 2020 Ocak-Temmuz ayı  verilerini açıkladı. Buna göre 7 aylık dönemde sigorta şirketlerinin ürettiği toplam prim 47.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu üretimle geçen senenin aynı dönemine oranla sigorta pazarı yüzde 23.7 büyüdü. Enflasyondan arındırıldığında ise reel büyüme yüzde 10,6 oldu.

Hayat sigortaları rekor kırdı

Toplam prim üretiminin 38.3 milyar lirası hayat dışı sigorta branşlarından, 8.9 milyar lirası da hayat sigortalarından kaynaklandı. Hayat dışı sigorta branşları geçen yılın 7 ayıyla mukayese edildiğinde yüzde 16.5 büyürken, hayat sigortalarında ise yüzde 67.3 gibi rekor büyüme gerçekleşti. Enflasyonla mukayese edildiğinde ise bu yılın ocak-temmuz döneminde hayat dışı branşlar reel olarak yüzde 4.3 büyürken, hayat sigortalarında reel büyüme ise yüzde 49.7 oldu.

Kaskoya olumsuz yansıdı

Bu yılın 7 aylık döneminde oto sigortaları hariç hemen hemen tüm branşlarda prim üretimi arttı ve büyüme de o oranda artış gösterdi. Kasko ve trafik sigortalarında oluşan oto sigortalarında ise koronavirüsün etkisi görüldü ve daralma yaşandı. Kasko sigortalarında bu yılın 7 aylık döneminde sigorta şirketleri 3.5 milyon kasko poliçesi satarak, 5.5 milyar lira prim üretti ve geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7.60’lık büyüme gerçekleştirdiler. Ancak enflasyon ile mukayese edildiğinde kasko pazarı reel olarak yüzde 3.73 küçüldü. Geçen yılın aynı döneminde ise şirketler 3 milyon 339 bin poliçe satarak, 5.1 milyon prim üretimi gerçekleştirmişlerdi.

Trafik Sigortası da yüzde 1.26 küçüldü

Aynı şekilde trafik sigortasında da bu yılın ocak-temmuz döneminde 10.9 milyar liralık prim üretilerek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.35’lik büyüme sergilenirken, sektör reel  yüzde 1.26 küçüldü. Bu yıl yeşil kart hariç trafik sigortasında şirketler 11 milyon 348 bin adet trafik poliçesi satarak, 9 milyar liranın biraz üzerinde prim üretimi gerçekleştirdiler.

Koronavirüs sağlık sigortalarını olumlu etkiledi

Bu yılın 7 aylık döneminde koronavirüsün bir etkisi de sağlık sigortalarında görüldü ancak bu etki olumlu etki oldu. Sağlık sigortalarında 5.9 milyar liralık prim üretilirken, geçen yılın aynı dönemine göre sağlık sigortalarında yüzde 21.32, reel olarak da yüzde 8.55 büyüme yaşandı. Aynı dönemde yangın ve doğal afet sigortalarında da ilginç gelişme yaşandı ve bu alanda sigorta şirketleri 5.7 milyar prim üreterek, geçen yılın ocak-temmuz dönemine göre yüzde 24.17 büyüme oldu; reel büyüme ise yüzde 11.11 oldu.

Sigortalı adedi düştü

Öte yandan 2020’nin Ocak-Temmuz döneminde alt branş teminat adetlerine bakıldığında ise geçen sene aynı dönemde hayat dışı sigorta şirketlerinde 19.8 milyon, hayat ve emeklilik şirketlerinde de 26.4 milyon olmak üzere toplam 46.3 milyon adet sigortalı adedi gerçekleşti. 2020’nin aynı döneminde hayat dışı sigorta şirketlerinde 19.7 milyon, hayat ve emeklilik şirketlerinde 25.4 milyon olmak üzere toplam 45.1 milyon adet sigortalı adedi olarak gerçekleşti. Buna göre bu yılın 7 ayında, geçen seneye oranla sigortalı adedinde düşüş gözlemlendi. Aynı şekilde teminat adedi de geçen sene toplam 96.4 milyondan, bu yıl 92.7 milyon adede geriledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER