1 Temmuz 2022, Cuma
spot_img

Pusula Hile Denetim, sigorta suistimallerine ''dikkat'' diyor

fikriyeaslanPusula Hile Denetim Danışmanlığı, şirket dışı suistimalin en fazla görüldüğü sektörlerin başında sigortanın geldiğine dikkat çekiyor. Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu (CEA) verilerine göre sigorta şirketleri suistimallerin sadece yüzde 5-15’lik kısmını saptayabiliyor.

Türkiye’nin ilk şirket dedektifi olarak tanınan, Pusula Hile Denetim Danışmanlık’ın Kurucusu Fikriye Aslan; günümüzde yaşadığımız iş kazaları, deprem, doğal afetler, sağlık problemleri, ölümlü ve yaralanmalı kazaların sigortanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattığını söylüyor. Fikriye Aslan; ”Bütün bu istenmeyen durumlarla karşılaştığımızda, hasarları en asgari düzeyde atlatmayı düşünerek sigorta yaptırmayı öncelikle düşünürüz.Bu düşüncemizi icraate geçirme aşamasında maalesef hem sigorta ettiren, hem de sigorta eden farklı hile yöntemlerine başvurabiliyor. Amacı  zararlarımızı tazmin etmek olan sigorta poliçeleri bazı zamanlarda amacına ulaşamadan veya tam anlamıyla zararı karşılayamadan yok olup gidiyor.Sigorta suistimallerine başvuranlar ise, Türk Ceza Kanunu’nun ”Nitelikli Dolandırıcılık” başlıklı 158′ inci maddesi kapsamında yargılanıyorlar.”

Sertifikalı Hile Denetim Uzmanları Vakfı ACFE’nin 2012 Global Araştırma Raporuna göre sigorta sektöründe suistimaller, en çok %31 ile fatura hilelerinde, %27 oranında yolsuzluk, %17 oranında çek tahsilatında görülüyor.

Pusula Hile Denetim Danışmanlığı, zararları en aza indirmek amacıyla, aşağıdaki sigorta hileleri konusunda uyarıyor:

SİGORTA  HİLELERİ

TAŞIT SİGORTASI HİLELERİ

– VAZGEÇME: Kişi arabasını çalınmış gibi gösterir.Bazen arabası çalınsın veya zarar görsün diye özellikle bırakır. Amacı sigortadan parasını alarak, aracını değiştirmektir.

– GEÇMİŞE YÖNELİK BEYAN: Sigortası olmayan bir kişi trafik kazası geçirir. Kazadan sonra sigorta yaptırır, kazayı raporlar ve zararı karşılar.

– ARAÇ TAMİRİ: Araç tamiri sırasında daha önceden kullanılmış parçaların araçta kullanılır,  ancak yeni parça bedeli faturalandırılır.

– ARAÇ  KAÇIRMA: Yeni bir aracın maksimum şekilde finanse edilmesine yöneliktir.Araç için temiz olduğuna dair sahte belge düzenlenir.Araç en yüksek bedelle sigorta ettirilir.Araç yurtdışı bir limana kaçırılır ve çalıntı bildirimi yapılır.Araç yeni yerinde satılır.Ek olarak sigorta tutarı alınır.

– HAYALET ARAÇLAR: Araç hakkında yasal belgelerin tamamı bulunur.Araç gerçekte var olmasa da belgeler sayesinde sigortadan faydalanılır.

– DANIŞIKLI KAZALAR: Önceden planlanmış kazalardır.Bu tür olaylar çıkar grupları veya suçlular tarafından organize edilir.Genellikle aynı araçlar kullanılır.

– ZARARIN ŞİŞİRİLMESİ: Kaza nedeniyle meydana gelen zarar, olduğundan daha yüksek gösterilir.Tamirci ve sigortalı anlaşarak, sigorta şirketine karşı hile yapılır.

– ARABA KİRALAMA HİLELERİ: En yaygın vakalar, mal zararı bildirimleri, yaralanma ve aracın ihracıdır.

 

MALVARLIĞI HİLELERİ

Mal varlığının şişirilmesi.

– Gerçek olmayan hırsızlık bildirimleri.

– Varlıklara sahip olunmamasına rağmen, bot veya yat gibi deniz araçlarının battığı bildiriminde bulunması, bazende bilerek batırılır.

– Kundakçılık, kasıtlı yangın çıkartılarak zarar karşılanır.

 

HAYAT SİGORTASI HİLELERİ

– Sigortadan faydalanabilmek için yaşayan, kayıp veya daha önceden  ölmüş bir kişi için sahte ölüm belgesi düzenlenir.

– Sigortadan faydalanabilmek için bir kişi öldürülerek /öldürtülerek kaza süsü verilir.

 

SAĞLIK HİLELERİ

– Hastanın doktorla işbirliği yaparak sadece bir kere sağlanan hizmeti, birden fazla alması.

– Hastalara gizlice deneysel tedaviler uygulanması.

– Hastaya yüksek ödeme yapması gereken teşhis konması.

– İlaç mümessillerinden rüşvet alarak gerekli olmayan ilaçların kullanılmasını sağlanması.

– Bir inceleme yapmadan, sigorta taleplerinin karşılanması.

 

SİGORTALAMA HİLELERİ

– Yatırım fonu hileleri.

– Yanıltıcı bilgi verme.

– Yanlış bilgi verme.

– Gerçek olmaya politikalar.

– Kefalet ve teminat mektubu hileleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER