29 Mayıs 2022, Pazar
spot_img

BES, yüzde 30 destekle daha çok büyüyecek

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısının sistemin önümüzdeki dönemde yakalayacağı büyümede en önemli itici güçlerden biri olacağını söyleyerek “Bu desteği arkamıza alarak BES’teki sürdürülebilir liderliğimizi bu yıl da devam ettireceğiz” dedi.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) getirilen yeni düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Duman, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) dünyanın hiçbir yerinde olmayan ‘doğrudan devlet desteğinin’ yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkarılmasıyla BES birikimlerinin hiçbir finansal enstrümanda olmayan yıllık yüzde 30 sabit getiri garantisine kavuştuğunu aktardı. 

Türkiye Hayat ve Emeklilik olarak sektörümüzü daha da büyütmek için şimdi sıra bizde.” diyen Duman, bu anlamda 2022’de de BES’teki liderliklerini sürdürerek sektöre yön vermeye devam edeceklerini söyledi.

BES’te fon büyüklüğü 244 milyar TL’ye ulaştı

Duman, 2003 yılında kurulan BES’in 18 yılını başarıyla tamamladığını ve 2021 sonu verilerine göre OKS ve devlet katkısı dâhil olmak üzere 13,3 milyon katılımcıya ulaştığını dile getirerek “2020 yılına oranla yüzde 44 artışla 244 milyar TL’lik fon büyüklüğüne erişildi. 17 Ocak itibarıyla BES’te 2 milyon 58 bin 549 katılımcı sayısı ve 45 milyar 102 bin TL’lik devlet katkısı dâhil fon büyüklüğü ile sektörümüze liderlik ediyoruz. Aynı şekilde OKS tarafında da 2 milyon 362 bin 337 katılımcı sayısı, 9 milyar 128 milyon TL’nin üzerinde devlet katkısı dâhil fon büyüklüğü ile birinciliğimizi sürdürüyoruz. 2022 yılında da yüzde 30’luk devlet katkısı, şirketimizin büyümesindeki en önemli itici güçlerinden biri olarak” şeklinde konuştu. 

Düzenlemeler uzun vadede BES’i olumlu etkileyecek

BES’teki yeni düzenlemelerle birlikte özellikle devlet katkısına getirilen iyileştirmelerin sektörde bu yönde talepleri olan vatandaşları rahatlatarak sistemden ayrılmaların önüne geçeceğini belirten Remzi Duman, “Devlet katkısının artması, BES’ten ayrılıp farklı yatırım enstrümanlarına geçmek isteyen katılımcıların sistemde daha uzun süre kalmasını sağlayacak.” dedi. 

Duman, tüm bu gelişmelerin BES sistemine uzun vadede çok olumlu yansımaları olacağını ve sektörün genel anlamda büyümesini teşvik edeceğini ifade ederek “Türkiye Hayat ve Emeklilik olarak biz de bu vesileyle BES’teki sürdürülebilir liderliğimizi 2022 yılında da pekiştirmeye devam ederken, sektörümüze yön vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER