23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Kâr dağıtımıyla ilgili yeni sektör duyurusu yayınlandı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Kâr Dağıtımında Dikkate Alınması Gereken Hususlara İlişkin Sektör Duyurusu yayınladı.

SEDDK, Kâr Dağıtımında Dikkate Alınması Gereken Hususlara İlişkin Sektör Duyurusu yayınladı. Duyuruda 2020 yılı kâr dağıtımının planlanmasının yararlı olacağı vurgusu yapılıyor.

Sayı numarası 2021/3 olan duyuru şu şekilde…

23/5/2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin sermaye yeterliliklerinin ölçülmesine ve değerlendirilmesine ilişkin yönetmeliğin ‘idari tedbirler’ başlıklı 9. Maddesinde sermaye açığı ortaya çıkması durumunda alınacak tedbirler belirtilmiş olup; bu maddenin 7. fıkrası şirket öz sermayesinin gerekli özsermayenin altına düşmesi ile sonuçlanacak şekilde kâr dağıtımı yapamaz hükmünü amirdir..

Bilindiği üzere 2020 yılında ortaya çıkan ve hala etkisini devam ettiren Koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında alınan tedbirlerin sonucunda belirli branşlarda hasar frekanslarında geçici mahiyette düşüşler yaşanmıştır. Bunlara ek olarak yine salgının etkisi ile 2020 yılı içinde gerek sigorta tahkim ve gerekse adli yargı süreçlerinde işleyiş yavaşlamış ve belirli bir zaman aralığında durmuş davaların etkilenmesi normal seyrine göre ileri bir tarihe ertelenmiştir. Bu bahse konu hususlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde sektör genelinde normal seyrin dışında finansal tablolarda olumlu yönde sonuçlar oluştuğu görülmektedir.

Diğer taraftan Covid-19 salgını sonrası normalleşme döneminde normalleşmenin hızına bağlı olarak; gerek sosyal ve ekonomik hareketliliğin artışı ve gerekse de adli yargı süreçlerinde yaşanacak hızlanma sonucu; hasar frekansında artış beklenmektedir. Dolayısıyla 2020 yılında değişen seyrin bundan sonra normale dönmesi ve 2021 yılında içerisinde sınırlı düzeyde ek bir yükümlülük oluşturması muhtemel görülmektedir.

Tüm bu açıklamalar kapsamında Covid-19 sonrası hasar frekansının 2021 yılında normal seyrine gelmesi ile ilerleyen dönemlerde; yönetmeliğin 9. maddesi kapsamında sermaye ihtiyacı oluşmayacak şekilde ihtiyatlı bir biçimde 2020 yılı kârının dağıtımının planlanmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir. 

Kaynak: TSB

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER