30 Haziran 2022, Perşembe
spot_img

Kefalet senetlerinin ‘önü’ açıldı

SEDDK kefalet senetlerine ilişkin yaptığı açıklamada elektronik kamu ihalelerinde kefalet senetlerinin önünün açıldığını duyurdu.

SİGORTAMEDYA

Kefalet senetleri artık elektronik kamu ihalelerinde kullanılmaya başlanacak. Sigorta sektörünü yakından ilgilendiren konu ile ilgili açıklama Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (SEDDK) geldi. SEDDK tarafından yapılan açıklamada, 25 Aralık 2021 tarihli kararla elektronik ihale yöntemiyle yapılan kamu ihalelerinde kefalet senetlerinin geçici teminat mektubu olarak kullanılmasının önündeki engellerin kaldırıldığı belirtildi.

Finansal sigortaların yaygınlaştırılması kapsamında önemli adımlar atılıyor. Bunlardan birisi de kefalet senetleri ile ilgili oldu. Elektronik İmza Kanunu’nda yapılan değişiklikle Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından verilen kefalet senetleri artık elektronik imzalı olarak düzenlenebilecek. Buna göre 25 Aralık 2021 tarihli kararla elektronik ihale yöntemiyle yapılan kamu ihalelerinde istekliler tarafından teklif kapsamında geçici teminat mektubu olarak kefalet senetlerinin kullanılmasının önündeki engeller kaldırıldı. Sigorta sektörünü yakından ilgilendiren konu ile ilgili ilk açıklama Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapıldı. SEDDK, yaptığı açıklamada Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde, finansal istikrara katkı sağlanması amacıyla, reel sektörün ihtiyaç duyduğu finansal sigortaların yaygınlaştırılmasının öncelikli hedefleri arasında yer aldığı belirtildi. Bu kapsamda, alternatif bir finansman kaynağı olarak teminat altına aldığı risk ve yerine getirdiği fonksiyon yönüyle banka teminat mektuplarının muadili olan kefalet senetlerinin uygulama alanının hızla genişleyeceğinin altı çizilen açıklamada reel sektöre sunulan alternatif finansal güvenceler sayesinde sigortacılık sektörünün üretim ve istihdama daha güçlü destek vereceğine dikkat çekildi.

Kefalet Senetleri teminat olabilecek

4734 sayılı Kamu İhale Kanunda kefalet senetlerinin teminat olarak kabul edilebileceğine yer verilen açıklamada, 5070 sayılı Kanunun 5’inci maddesine göre senetlerin güvenli elektronik imza ile düzenlenememesi nedeniyle Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden yapılan ihalelerde kefalet senetlerinin teminat olarak kullanılamadığına vurgu yapılarak söz konusu kanunda yapılan değişiklikle, aynı amaca yönelik sunulan finansal ürünler arasında kefalet senetleri aleyhine oluşan durumun ortadan kaldırılmış olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER