23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

Selde can kaybı 59’a yükseldi, 77 kişi kayıp

Batı Karadeniz’de etkili olan yağışlar nedeniyle Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta yaşanan sel felaketindeki kayıplar artmaya devam ediyor. Kastamonu’da 49, Sinop’ta 9 ve Bartın’da ise 1 kişi yaşamını yitirdi. Bozkurt’ta 62, Sinop’ta 15 olmak üzere 77 kayıp ihbarı bulunuyor. Bartın il genelinde elektrik verilemeyen köy kalmadı. Kastamonu genelinde farklı ilçelerde, 40 köye ve Sinop’ta 60 köye elektrik verilemiyor.

Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlarla Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde medyadan gelen sel ve su baskınları sonucunda meydana gelen afette arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor. 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen sel felaketinde can kaybı her geçen gün artıyor. Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 49, Sinop’ta 9 ve Bartın’da ise 1 kişi olmak üzere toplamda 58 vatandaş hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kastamonu’da 62, Sinop’ta 15 kayıp ihbarı olduğunu ifade etti.

Binlerce kişi tahliye edildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı afet bölgesindeki son duruma ve yapılan arama kurtarma çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Tahliye çalışmalarının bilgisine yer verilen açıklamaya göre; Bartın; Ulus İlçesinde sel afeti sonrası 359 afetzede güvenli bölgelere tahliye edildi. Kastamonu’da  toplamda 1.480 vatandaşımız tahliye edildi, tahliye edilen vatandaşların 372‘si yakınlarının yanına gönderildi. Sinop; Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 539 afetzede 2 helikopter aracılığıyla tahliye edildi. Bu bölgeden tahliye edilen 533 afetzededen 469‘u da yakınlarının yanına gönderildi. Tahliye edilen afetzedelerin, çevredeki öğrenci yurtlarında, bölgeye sevk edilen WC konteynerleri ve çadırlarda barınmaları sağlanıyor.

Afetzedeler öğrenci yurtlarında kalıyor

Kastamonu’da acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında 3 bin 707 kişilik, Sinop’ta öğrenci yurtlarında 2 bin 733 kişilik,  Bartın’da öğrenci yurtlarında 3 bin kişilik kapasite ayrılmış durumda.  Kastamonu’da 814, Sinop’ta 146, Bartın’da 22 vatandaşa barınma hizmeti sunuluyor. Çadırlarda ise 382 afetzede kalıyor.

İlçe merkezindeki çarşıda yürütülen çalışmalar kapsamında selde zarar gören iş yerleri de temizleniyor. İş yeri sahipleri kurtarabildikleri malzemeleri taşımak için çalışıyor. Dükkânların temizliğine Mehmetçik de yardım ediyor.

Kastamonu’da 40 köye ve Sinop’ta 60 köye elektrik verilemiyor

Sel ve su baskınlarını yaşandığı bölgelerde altyapı da önemli oranda zarar görmüş elektrik, su temine edilemez hale gelmişti. AFAD’dan yapılan açıklamada Bartın il genelinde elektrik verilemeyen köy kalmadığı, Kastamonu genelinde farklı ilçelerde, 40 köye ve Sinop’ta 60 köye elektrik verilemediği ifade edildi.

Kastamonu Azdavay ve Devrekani ilçelerine su verilemiyor. Devrekani’de terfi merkezi su altında kaldığından geçici olarak kaynaktan su veriliyor. Bozkurt’da yüksek yerlerdeki 4 mahallenin arızaları giderilerek su verilmeye başlandı. Bozkurt Merkez mahallesine, Bartın Abdipaşa’da Derecik mahallesi dışında kalan mahallelere de su verilemiyor.

Taşkın bölgelerine ayrıca kesif yem, yonca otu, saman ile sokak hayvanları ve evcil hayvanlar için de yem sevkiyatı yapıldı. Kastamonu’ya 42, 5 ton yem, 380 kg köpek-kedi maması ile Sinop’a 19 ton yem, 190 kg köpek-kedi maması sevkiyatı gerçekleştirildi.

Soruşturma başlatıldı

İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığınca İnebolu, Bozkurt, Abana ve Küre ilçelerinde 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinde yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlattı ve sel felaketinde yıkılan bir binanın müteahhidi hakkında gözaltı kararı verildi.

Açıklamada, “Yapılacak teknik inceleme ve bilirkişi raporları doğrultusunda gereğine tevessül edilecek olup yıkılan bir binanın müteahhidi hakkında gözaltı kararı verilmiştir” ifadelere yer verildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER