Sigorta dolandırıcılığı suçlanan şahıs yine gündemde

0
16

Sigorta sektörüyle ilgilenenler Mehmet Ercan Göker ismini az-çok hatırlayacaktır. Bu şahıs Almanya’da 2000’li yıllarda en tartışmalı sigorta temsilcileri arasında yer alıyordu. İşte bu Mehmet Ercan Göker’in ismi yeniden gündeme geldi.

Hürriyet’in haberine göre hakkında hem iflas hem de sigorta dolandırıcılığı suçlamasıyla soruşturma başlatıldıktan sonra 2012’de Türkiye’ye kaçan Mehmet Ercan Göker’in, Almanya’da yeniden sahte vaatlerle ‘sigorta poliçesi’ satmaya başladığı belirtildi. Polisin, gelen birkaç ihbar üzerine soruşturma başlattığı kaydedildi.

Türkiye üzerinden dolandırıcılık

NDR’de yer alan özel habere göre Mehmet Ercan Göker ve ekibi, bu sefer yeni bir sigorta poliçesi satmak yerine özel hastalık sigortasını yenileme yöntemiyle sigortalılarla irtibata geçiyor. Frankfurt merkezli ‘Finanz Check Rhein-Main GmbH’ adlı şirket adına Türkiye’deki çağrı merkezi üzerinden Almanya’daki sigortalılar aranıyor. Kişinin daha önce herhangi bir sigorta şirketinden imzaladığı özel hastalık sigorta poliçesinin yenilenerek daha uygun ve kişiye özel hizmetlerle optimizasyonu yapılacağı ve üstelik daha ucuz olacağı belirtiliyor.

7 bin Euro havale etti

Münih’te yaşayan 67 yaşındaki Cornelia B. İsismli kadının dolandırılması üzerine ise polis soruşturma başlattı. Allianz şirketinde özel hastalık sigortası bulunan Cornelia B.’yi ‘Finanz Check Rhein-Main GmbH’ adına arayan bir kişi, daha uygun tarife sunacağını belirtti. Ardından Allianz adına aradığını söyleyen bir başka kişi ise; ‘Finanz Check Rhein-Main GmbH’ ile çalıştıklarını ve fiyat güncellemesinin doğru olduğunu belirterek sözleşmeyi yenilemesini tavsiye etti. Kadın bunun üzerine belirtilen şirketin banka hesabına 7 bin euro havale etti. Kadının avukatı aracılığıyla parasını geri alabildiği kaydedilirken; Frankfurt Savcılığı ‘Finanz Check Rhein-Main GmbH’ şirketi hakkında soruşturma başlattı.

Zirveye böyle çıktı

Babası Asım Bey 1966’da Almanya’nın Kassel kentine işçi olarak gelen Mehmet Ercan Göker (41); ikinci kuşak gurbetçi. 23 yaşında başladığı sigorta simsarlığından Almanya’da 250 milyon Euro kazanan Göker; şirketini 1 Euro’ya devrettikten sonra memleketi Kuşadası’na döndü ve uzun süre orada yaşadı. Türkiye’de kurduğu şirket üzerinden ABD; Avrupa ve Kanada’ya sigorta simsarlığı yapan Göker; yurt dışındaki sağlık sigortası sahiplerini arayıp başka bir sigorta şirketine geçmeye ikna ediyor. Yeni sigorta şirketi de bunun karşılığında Göker’in şirketine komisyon ödüyor. Göker’i yıllardır zirveye taşıyan sistem bu.

Mehmet Ercan Göker, sigorta simsarlığından 250 milyon euro kazanmış, sadece tatillerde 4 milyon euro harcamıştı. İşler kötüye gidince bir Euro’ya devrettiği şirketi üç ayda iflas etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz