29 Mayıs 2022, Pazar
spot_img

Sigorta sektörü bu 7 teknoloji ile dönüşecek

Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkan Fuat Işıksal,müşteri beklentilerinin, ihtiyaçların ve dijitalleşmeyle şekillenen iş yapış süreçlerinin sigortacılık sektörünü etkilemeye devam edeceğini söyleyerek gelecek 5 yılda sektöre daha fazla etki edecek dinamikleri anlattı.

Son 20 yıldır yaşamımıza dâhil olan ve iş ile özel hayatı bütünüyle dönüştüren teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme tüm sektörleri etkilemeyi sürdürüyor. Sigortacılık sektörü de bu gelişmelerden etkilenen sektörlerin başında geliyor.

Acenteler Metaverse evreninde de yer alacak

Geleceğin dijital dünyası olarak nitelendirilen Metaverse teknolojisi, sigortacılık sektörüne yönelik ihtiyaçları da beraberinde getirecek. Metaverse evreninde ihtiyaç duyulacak tüm sigorta işlemleri özelinde acenteler de mevcut ve potansiyel müşterilerine hizmet sunacak.

Chatbot’lar artacak

Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlanan Chatbotlar, yakın zamanda sigortacılık sektöründe daha fazla yer alacak. Gelecekte müşterilerin söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek olan Chatbotlar, kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek.

Yapay Zekâ (AI) destekli çözümler çoğalacak

Makine öğrenimi ve doğal dil işleme gibi teknolojilerin karışımı olan yapay zekâ çözümleri, sigortacılık sektöründe daha fazla yer bulacak. Kullanıcılarından gelen geri bildirimlerden sürekli olarak öğrenen yapay zekâ teknolojileri ve bu teknolojilerin sunacağı hizmetler, sigortacılıkta pazarlamayı ve sigorta şirketi-müşteri ilişkisini büyük ölçüde değiştirirken sigorta şirketlerinin operasyonel süreçlerinde de yüksek verimlilik sağlanmasına yardımcı olacak.

Robotik süreç otomasyonları yaygınlaşacak

Teknoloji, dijitalleşme ve otomasyon artık yeni bir evreye girdiği şirketlerde yapay zekâ destekli teknolojiler, robotik süreç otomasyonları hayatın her alanında olduğu gibi sigortacılık sektöründe de farklı amaçlara hizmet edecek ve verimlilik ile hızı artıracak şekilde kullanılacak.

Müşteri memnuniyeti IoT sistemleriile artacak

Nesnelerin interneti (IoT), gelecekte sigortacılık sektöründe de kendisini göstermeye başlayacak. IoT sistemleri ile birlikte geleneksel sigorta talepleri değişime uğrayacak, sigorta şirketleri veri odaklı karar alma süreçlerini hızlandıracak. Böylelikle müşteriler uzun sürelere yayılan evrak işlemleriyle uğraşmayacak.

Sahte işlemler Blockchain teknolojisi ile engellenecek

Blockchain teknolojisi, dijital sigortacılık alanında da birçok yeniliğin kapısını açacak. Sahte işlemlerin önüne geçilmesini sağlayacak bu teknoloji, fiziksel ve dijital varlıkların aidiyet kaydının tutulmasını sağlayacak. Bu sayede sigorta şirketleri her yıl yaşanan maliyet kayıplarının önüne geçebilecek.

Kişisel ürünler rağbet görecek

Dijitalleşme ile birlikte yeni nesil tüketicilerin de ihtiyaçlarında değişim olacak. Özellikle 18-25 yaş arasındaki kuşak, kişiselleştirilmiş, esnek ve bütçelerine uygun kişiselleştirilmiş yapılara, ürünlere ve hizmetlere odaklanacak. Sigortacılık sektörüne hizmet sunan teknolojiler bu hedef kitleye en hızlı ve makul çözümlere odaklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER