5 Ağustos 2021, Perşembe
spot_img

‘Trafik kazalarındaki can kayıpları yüzde 41 azaldı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) sponsor olduğu “Bu Kemer sana Çok Yakışır” yarışmasının ödül törenine katıldı. Soylu, yaptığı açıklamada bu yılın ilk 4 aylık döneminde; bir önceki yılın aynı dönemine göre trafik kazalarında meydana gelen can kayıplarının yüzde 41 oranında azaldığını bildirdi.

Trafik kazalarında dünyada yılda ortalama 1 milyon 300 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten Soylu, 50 milyon kişinin de yaralandığını veya sakat kaldığını dile getirdi.

Bakan Soylu, 2000 yılında dünyada yaşanan ölümlerin nedenleri sıralamasında 10’uncu olan trafik kazalarının 2016 itibarıyla 8’inci sıraya yükseldiğini; 2030’a kadar ise 7’nci sıraya yükseleceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Tüm dünyada 15-29 yaş aralığındaki genç nüfusun ölüm nedenleri arasında ise trafik kazalarının ilk sırada yer aldığına işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

“Türkiye uzun yıllardır, trafik güvenliğiyle ilgili ciddi bir sorun yaşıyor ancak veriler gösteriyor ki bu konuda yalnız değiliz. Trafik meselesi, dünyada da giderek ‘küresel bir güvenlik sorunu’ haline geliyor. Trafikteki araçların teknolojisi arttıkça hızları da artıyor. Her ne kadar abs, airbag gibi güvenlik teknolojileri gelişse de maalesef fizik kuralları değişmemektedir. Yüksek hız, daha ölümcül kazalara sebep olmaktadır. Artık kaza incelemeleri sırasında ibresi 160’ta veya 200’de takılmış enkazlar buluyoruz. Bütün bunlar, sadece Türkiye ölçeğinde değil, dünya ölçeğinde biraz önce verdiğim istatistik verilerinin oluşmasına sebep oluyor”

Bir can bile önemlidir

Otoyollarda tek yerdeki radar uygulaması yerine ortalama hız koridoru uygulamasını getirdiklerini ve kısa zamanda netice aldıklarını aktaran Soylu; “2017-2018 yılları arasında bu sistemin kurulu olduğu otoyollarda kaza sayısı 2 bin 571’den 2 bin 295’e, ölümlü kaza sayısı 147’den 106’ya, hayatını kaybeden insan sayısı ise 189’dan 119’a düşmüştür. Bir can bile önemlidir” dedi.

“417 bin 671 öğretmene eğitim verdik”

Soylu, geçen yıl 417 bin 671 öğretmenle 172 bin 729 okul servis şoförü ve rehber personele genel trafik eğitimi verdiklerini, bu eğitim ve kampanyalarda, araç içinde cep telefonu kullanımı, aşırı hız ve emniyet kemeri gibi konulara eğildiklerini ifade etti.

Türkiye’de trafik kazaları içerisinde yaya ölümlerinin önemli bir yer tuttuğunu belirten Soylu, geçen yıl meydana gelen ölümlü trafik kazalarının oluş şekilleri arasında ilk sırayı yüzde 21 ile yoldan çıkma, ikinci sırayı ise yüzde 20,2 ile yayaya çarpma şeklinde oluşan kazaların aldığına işaret etti.

Süleyman Soylu, şöyle konuştu:

“Kazaya sebep olan unsurlar incelendiğinde, yüzde 88,5 sürücü unsuru, yüzde 9,2 yaya kusuru olduğu anlaşılıyor. Bu noktadan hareketle önemli bir mevzuat değişikliği yaptık. 18 Ekim 2018’de yürürlüğe giren 7148 sayılı Kanun’la bana göre bir devrim niteliğinde olan yaya öncelikli trafik anlayışını benimsedik ve buna ilişkin birtakım kurallar ve yaptırımlar ortaya koyduk. Peki netice aldık mı? Allah’a şükür şimdilik aldık. Hem de çok kısa bir süre içinde olumlu ve anlamlı netice aldık. Yasanın çıkış tarihi olan ekim ayı öncesi beş ayda bin 413 olan ölümlü trafik kaza sayısı, yasa sonrası beş ayda yüzde 53 azalışla 661’e düştü.”

“Ekimden önceki beş ayda trafik kazalarındaki yaralanma sayısı 91 bin 551’di. Bu sayı da yasanın yürürlüğe girişinden sonraki beş ayda yüzde 37 azalmayla 57 bin 486’ya geriledi. Demek ki burada da çok önemli bir azalış meydana geldi. Doğrudan yaya ölümlerine baktığımız zaman da henüz çok yeni bir uygulama olmasına rağmen 1 Ocak-21 Nisan döneminde yayaların karıştığı trafik kazaları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında azalmış, bu kazalarda kaza anında hayatını kaybeden insan sayısı ise yine geçen yılın aynı döneminde 135’den 84’e gerilemiştir.”

Aldıkları tedbirlerin genel sonuçlarına bakınca, gerçekten umut verici gelişmeler olarak gördüklerini anlatan Soylu, “2019 yılının ilk 4 aylık dönemde, bir önceki yılın aynı dönemine göre trafik kazalarında meydana gelen can kayıpları yüzde 41 oranında azalmıştır” ifadesini kullandı.

TSB’den kutlama mesajı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), sosyal medya hesaplarından yayınladığı mesajla, yarışmada dereceye giren öğrencileri kutladı. TSB’nin mesjı şöyle: Birliğimizin desteklediği “Bu Kemer Sana Çok Yakışır” yarışmasında slogan ve afiş kategorilerinde dereceye giren tüm öğrencileri kutluyoruz. Trafik kazalarının azalmasına yönelik desteğimizi sürdürerek İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile ele ele çalışmaya devam edeceğiz.”

Bu yolda hep birlikteyiz

TSB Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu da şahsi twitter hesabından yaptığı paylaşımda;

“Bu kemer sana çok yakışır diyerek yola çıktık. Tüm Türkiye’den öğrencilerimiz trafikte bilinç oluşturmak için fikirler üretti. Birlik olarak projeye destek vermekten onur duyuyoruz. Her şey daha az can kaybı için” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER