23 Ocak 2022, Pazar
spot_img

“Tamamlayıcı Sağlık kapsamına eş ve çocuklar da alınsın”

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) 2021-2023 dönemi toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri öncesi hazırladığı sözleşme taslağında Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamına eş ve çocuklar da alınmasını talep etti.

Metal işkolunda 130 bin çalışanı kapsayan 2021-2023 dönemi toplu iş sözleşmesi (TİS) için Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve işçi sendikaları arasındaki görüşmeler eylül ayında başlayacak. İlk altı ay için ortalama yüzde 29 zam talebinde bulunan Türk Metal Sendikası, Ankara’da düzenlediği toplantıda sözleşme taslağını açıkladı. MESS, sunduğu sözleşme taslağında tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına eş ve çocukların da alınmasını talep etti.

“Eş ve çocuklarımızın kapsam dışında kalmasın”

Sözleşme taslağında  “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın (TSS) aslında ne kadar faydalı bir kazanım olduğunu zaman içinde gördük. Hele salgın dönemindeki etkisi anlatmakla bitmez. TSS, sadece bir hizmet olarak değil, reel anlamda da önemli tasarruf yapmamızı sağladı. Bu konuda tek eksiğimiz, eş ve çocuklarımızın kapsam dışında kalması. Şimdi onların da kapsam içine alınmasını talep ediyoruz. Gözümüz arkada kalmasın diyoruz.” açıklamasına verildi.

Sözleşme taslağından ayrıca; arife ve bayramda çalışma ücretlerine yüzde 200 zam, gece çalışma tazminatının yüzde 15’e yükseltilmesi, teknik personel tazminatı ödenmesi,  yılda 3 gün mazeret izni, işe giriş ücretine zam yapılması, Anaokulunda çocuğu olana yardım edilmesi talep edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER