Trafik sigortası indirimi motosiklet satışlarını artıracak

0
1

MOTED Başkanı Bülent Kılıçer, zorunlu trafik sigortasının maliyetlerinin düşmesinin motosiklet satışlarını artıracağını söyledi. Kılıçer, “Trafik sigortası ücretlerinin düşmesiyle bu yıl satışların yüzde 10’dan fazla artmasını bekliyoruz” dedi.

Bulent Kilicer
Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Bülent Kılıçer

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Bülent Kılıçer, Türkiye’de 2016 yılı itibarıyla trafiğe kayıtlı motosiklet sayısının 3 milyon 3 bin 733 olduğunu belirtti. Kılıçer, Türkiye’de 27 kişiden birinin, Avrupa’da ise ortalama 6 kişiden birinin motosiklet kullanıcısı olduğunu kaydetti. MOTED Başkanı, zorunlu trafik sigortası maliyetlerinin düşürülmesi, ithalatta uygulanan fonların kaldırılması, vergilerde indirim, otoyol ve köprü geçişlerinde motosiklete özel tanımlama, karayollarının iyileştirilmesi gibi çalışmaların motosiklet pazarına önemli katkılar sağladığına işaret etti.

Motosikletin güvenli bir araç olduğunu anlatabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma yürüttüklerini belirten Kılıçer, Türkiye’de motosiklet pazarının geçen yıl 2015’e göre yüzde 13 küçüldüğünü ve 143 bin 678 motosikletin trafiğe tescilinin yapıldığını aktardı.

En önemli neden

Kılıçer, şöyle devam etti: “Geçen yıl tescili yapılan motosikletlerden 20 bin 112’si İstanbul’da trafiğe girdi. Ankara’da bu rakam sadece 2 bin 747. Son iki yılda motosiklet alımının azalmasındaki en önemli nedenlerden biri, zorunlu trafik sigortası ücretleriydi. Hazine ile yaptığımız çalışmalar sonucu nisanda uygulanmaya başlanan tavan fiyat uygulamasıyla sektörün önündeki büyük bir engel aşıldı. Trafik sigortası ücretlerinin düşmesiyle bu yıl satışların yüzde 10’dan fazla artmasını ve 155 bin civarında olmasını bekliyoruz. Ayrıca sektördeki denetimle kayıt dışının önlenmesinin pazarda yüzde 5 artış sağlayacağını düşünüyoruz.”

İkinci el araçların motosiklet bayilerinden alınması halinde ödenen yüzde 18 KDV’nin maliyeti gereksiz artırdığına işaret eden Kılıçer, bu oranın yüzde 1’e düşürülmesi için Maliye Bakanlığı’na müracaatta bulunduklarını söyledi. Kılıçer, “Bakanlık, talebimizin mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edildiğini bildirdi” diye konuştu.

Kaynak: haberturk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz