29 Haziran 2022, Çarşamba
spot_img

Türk denizcilerin fidyesi sigortadan

Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan Basat adlı Türk gemisinde bulunan 14 mürettebattan 12’si son anda panik odasına saklandı. Korsanlar saklanamayan 2 Türk denizciyi kaçırarak 5 milyon dolar fidye istedi.

panik-odasi-korsandan-kurtardi

KENAN BUTAKIN / VATAN

Kamerun’dan Fildişi Sahilleri’ne doğru giden Malta bayraklı Türk gemisi M/T Basat, Nijerya açıklarında iki gün önce korsanların saldırısına uğradı. Tersan Denizcilik’e ait kimyasal madde taşıyan gemiye baskın yapan korsanlar, iki denizciyi rehin aldı.

‘Panik odası’ korsandan kurtardı

Şirket yetkilileri, uzun namlulu silahları olan 8 korsanın gerçekleştirdiği baskın anında ise 12 denizcinin panik odasına kapanarak seyrine devam ettiğini kaydetti. Korsanlar ise cep telefonlarını almak için panik odasına hemen giremeyen Emrah Samancıoğlu ve Murat Yılmaz adlı denizcileri kaçırdı.

500 bin dolara düştüler

Emrah Samancıoğlu’nun cep telefonundan Tuzla’da bulunan şirket yetkililerine ulaşan korsanlar ise 5 milyon dolar fidye istedi. Başlayan pazarlıklarda fidye miktarının 500 bin dolara kadar indiği ifade edildi. Korsanlarla yapılan pazarlıkla verilecek fidyenin, P&I isimli sigorta türüyle ödeneceği ifade edildi. P&I, klasik sigortanın kapsamadığı risklerin karşılanması amacıyla oluşturulan fon olarak niteleniyor. Teminatlar arasında, “Mürettebatın, yaralanma, ölüm, ölen mürettebatın ailesine ölüm tazminatı, kayıp, kaçma, kaçırılma, sefer harici başka bir limana sığınma” gibi maddeler bulunabiliyor.

Aileler endişeli

Rehin alınan denizci Emrah Samancıoğlu’nun Amasya Merzifon’da yaşayan ailesi endişeyle bekliyor. Abla Nesrin Samancıoğlu, “Çok korkuyoruz. Gemi şirketi fidye ve kaçırma konularında uzman kişiler ile korsanlarla pazarlık yapmaya başladıklarını söyledi. Bizleri de dilersek İstanbul’a davet edebileceklerini ve yapılan çalışmaları orada izleyebileceğimizi ilettiler” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER