Türker Gürsoy: Şirketleri sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmalıyız

0
82

Ekim ayında yayınlanan yönetmelik sonrası SEDDK’nın faaliyet organlarına kavuştuğunu ve çarkların dönmeye başladığını belirten SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, sektörle tartışarak oluşturulan bir yol haritası üzerinde ilerlemeye başladıklarını açıkladı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB)’nin “Geleceği Birlikte Şekillendiriyoruz” başlığı altında düzenlediği ‘Dağıtım Kanalları Paneli’nin konuşan Gürsoy; bu süre içinde neler yapıldığı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “İlk adım olarak şirket kuruluşlarında ruhsat taleplerinde sermaye tutarlarını önemli ölçüde yükselttik. Günlük hayatımızı kolaylaştıran sorunları da çözeceğiz ama önce yapısal sorunlara eğilmeliyiz. Temelleri sağlam atmalıyız dedik. Bu önemliydi. Her zaman vurguladığımız gibi sermaye yeterliliği yanında kurumsal yeterliliği de sektörün gündemine taşımak istiyoruz. Buradaki amaç kalıcılığı sağlamak. Sigortalıların korunması açısından şirketlerin sürdürülebilir sağlıklı kurumsal bir yapıya kavuşmasını sağlamak. Asgari sermaye tutarlarını yaklaşık 3 katına çıkardık.”

Katılım sigortacılığını teşvik edeceğiz

“Katılım sigortacılığı faaliyetlerine ilişkin çok temel bir yönetmeliği hızlıca yayınladık. Katılım sigortacılığının ne kadar hızlı büyütürsek sektöre sektöre o kadar çok katkı sağlanacağını düşünüyoruz” diyen Gürsoy, şu açıklamayı yaptı:

“Bugüne kadar süre gelen modellerin ötesinde çok daha yenilikçi eskek ve operasyonle olarak uygulanabilir bir türkiye modeli ortaya koyduk. Bu alanın gelişmesi için bir temel attık. Bu alana girmek isteyen yirketleri davet etmek istiyorum. Bunları teşvik edeceğimizi söylemek istiyorum.”

Ödeme süreçlerindeki tıkanmayı giderdik

Geçtiğimiz günlerde sigorta alacaklarının tahsili maddesi ile ilgili oluşan sorunları gidermek için yayınlanan genelgeye de değinen Gürsoy; “Bu genelgede önemliydi. Sektörün ödeme süreçlerinde tıkanmalara sebep vermişti. Bunu aşmak için düzenledik. Bu genelgenin de gelen sorulardan bu genelgenin doğru anlaşılamadığına yönelik kanaatlerimiz var. Sigorta alacaklarının takip ve alacağının takibine ilişkin bir genelge. Bunun yanında yine gündemimizde olan birçok konu var. Yapısal konuları öncelikle ele almak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Aracılık kavramına yeni tanım getirmek için çalışmaya başlamalıyız

Yeni aracılık tanımı çerçevesinde meslek içi etkin bir denetim mekanizmasının kurulması gerektiğinin altını çizen Gürsoy; “Mesleki kuruluşların ve birliklerin kendi iç denetim mekanizmalarının etkin bir şekilde hareket geçirecek çerçeveye oturması lazım. Sigorta aracılığı hizmetinin  kalitesinin sürekli olarak artırılacçağı eğitim faalyetlerinin hayata geçirlimesi çıok vnemi.  Sektörün önünü açacak şekilde yapılmasını istiyoruz.Aracılık kavramına yeni tanım getirmek için çalışmaya başlamalıyız” dedi.

Emeklilik konusunda vakıf ve sandıkların tekrar imkân dahiline alınması konusu

“Emekliiğe yönelik taahhütte bulunan vakıf ve sandıkların tekrar imkan dahiline alınması konusu. Bu da yakın vadede kanun düzeyinde düzenlererek yeniden bu imkana kavuşturulacak” diyen Gürsoy, “Bunun yanı sıra sigorta tahkim komisyonunun bağımsızlığını güçlendirmek için düzenlemeler, SBM’nin veri paylaşımı ve fonksiyonlarını geliştirecek ve daha sağlam bir zemine oturtacak kanun düzenlemeler… Bunlarla beraber birçok konu var gündemimizde. Sektörle bir arada ortak akıl çereçevesinde sektörün ortak menfaati çerçevesinde çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz