17 Ocak 2022, Pazartesi
spot_img

Türksat 5A uydusu da Türk sigorta şirketlerine emanet edilecek

Türksat Genel Müdürü  Hasan Hüseyin Ertok, kullanımdaki uyduların üretim sözleşmesi kapsamında sigortalı olduklarını söyledi. Ertok, “Sigorta süresi bittiğinde yerli ve milli sigorta şirketimiz vasıtasıyla sigortalanma sürecini devam ettireceğiz” dedi.

8 Ocak tarihinde başarı ile uzaya fırlatılan Türksat 5A’nın da sigorta işlemleri mevcut sözleşmeleri bittiğinde yerli ve milli sigorta şirketlerine emanet edilecek. Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok; Türksat 5A uydusunun daha önce fırlatılan tüm uydularda olduğu gibi; fırlatma ve sonrasındaki bir yıllık süreyi kapsayacak şekilde sigortalandığını belirtti. Ertok, sözleşmenin, üretici firmanın uyduyu yörüngede hizmete hazır halde teslim etmesi şeklinde imzalandığını kaydetti.

Ertok, söz konusu sözleşmenin içinde uydunun sigortalanmasının da yer aldığına dikkati çekerek; “Biz uydularımızı, ‘fırlatma artı 1 yıl’ olarak uydu üretim sözleşmesi kapsamında sigortalatıyoruz. Bunların sigorta süresi bittiğinde; diğer uydularımızla yerli ve milli sigorta şirketimiz vasıtasıyla yıllık sigortalanma sürecini devam ettireceğiz” diye konuştu.

Yörüngede yükselmeye devam ediyor

Ertok, 8 Ocak’ta başarıyla uzaya fırlatılan Türksat 5A‘nın; “yörüngede yükseltme” olarak ifade edilen sürecinin sürdüğünü; bunun haberleşme uydularının dünyanın Ekvator düzleminin yaklaşık 36 bin kilometre uzağında hizmet vereceği dairesel yörüngeye ulaşması anlamına geldiğini söyledi. Ertok, uydunun; Ocak’tan Mayıs ayının ortasına kadar yörüngenin 36 bin kilometre uzaklıktaki dairesel yörüngeye dönüşmesi için; sürekli manevralar gerçekleştirdiğini ifade ederek; şöyle konuştu: “Uydumuz bugün itibarıyla dünyaya en yakın yaklaşık 9 bin 500 kilometre; en uzak noktası ise 61 bin kilometre olan yörüngede hareket ediyor. Yörünge yükseltme sürecinin Mayıs’ın ilk yarısında bitmesi planlanıyor. Yapılan bu yükseltmenin ardından uydumuzun da 31 derece doğu yörüngesine oturmasının ardından yaklaşık 1 ay sürecek yörünge testleri gerçekleştirilecek.”

Ertok, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun da açıkladığı şekilde; yörünge testlerinin ardından Türksat 5A’nın Haziran ayı içinde hizmete alınmasının hedeflendiğini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER