22 Eylül 2021, Çarşamba
spot_img

Yangın ‘sigorta’yı akıllara getirdi

Canımızı yakan ve sönmek bilmeyen yangınlar nedeniyle sigorta öncelikli ihtiyaç haline geldi. Evi, yazlığı orman yakınında olan sigorta yaptırmaya koştu.

SİBEL CİNGİ

Pandemi, deprem, sel ve şimdi de günlerdir ciğerlerimizi yakan, geleceğimizi küle döndüren yangınlar… 1.5 yıldır çok büyük sınavlardan geçiyoruz. Pandemi sağlık sigortalarına, deprem DASK’a talebi artırırken, Türkiye’nin dört bir yanını saran yangınlar da konut sigortalarına talebi patlattı.  Evi, yazlığı orman yakınında olan sigorta yaptırmaya koştu. Sigorta şirketleri bir yandan yaraları hızla sarabilmek için harıl harıl çalışırken, diğer taraftan da gelen yeni talepleri karşılamaya çalışıyor. 

Sigorta talebinde önemli bir artış olduğunu belirten Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, “Milyon liralık evler alınmış, yapılmış ama sigortasızlar… Maalesef, vatandaşlarımız risk ortaya çıkınca sigortalanmak istiyor” açıklamasını yaptı. 

Sigorta bilinci arttı, ormanlık  alanlara yakın olanlar harekete geçti

Gross Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd.Şti Genel Müdür Yardımcısı İsmet Küçüksarı, yangınların sigorta talebini ciddi oranda artırdığını açıkladı. 

“Hem yangınların yaşandığı bölgede yaşayanlar hem de bu bölgelerde yazlıkları olanlar, yangın bölgesine uzak olsa bile bölgelerindeki ormanlık alanların bu denli bir yangına maruz kalacağını düşünerek tedbirlerini almak istiyorlar” diyen Küçüksarı, yangın anında aklına gelen ilk şeylerden birinin sigorta olduğunu söyledi. Sigorta yaptırmak için arayanların sigorta fiyatlarının düşük olduğunu öğrendiklerinde çok şaşırdıklarını ve daha önce sigorta yaptırmamış olmamalarına üzüldüklerini kaydeden Küçüksarı, şöyle devam etti: “Ortalama 100 metrekare bir konut üzerinden hesap yapalım. İçerisinde 50.000 TL eşya olan bir konutun deprem sigortası ile beraber yıllık maliyeti 500-600 TL. Bu rakamları da öğrenince insanlar yangının kendi bölgesinden uzak bir yerde veya yakın bir yerde olup olmamasına bakmaksızın ekonomik durumu kötü dahi olsa sigortasını yaptırmak istedi.” Küçüksarı, sadece konutlar için değil, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortasına talebin artığını vurguladı. 

Sigorta taleplerine  cevap vermek için uğraşıyoruz 

Şu anda yangın bölgesinde bulunan Delfin Sigorta’nın Sahibi Ömer Şahbaz, “Muğla ve ilçelerinde şubelerimiz var ve şu anda bölgedeyim. Yazlıklar, işyerleri, tekneler, tarım alanları gibi biçok yerden sigorta talebi geliyor. Bunlarla alakalı aldığımız aksiyonlar ve verdiğimiz uğraşlar var” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER