30 Kasım 2021, Salı
spot_img

Yetkisiz poliçe kesenler denetlenmiyor!

Sigorta Medya olarak düzenlediğimiz anketimizde katılımcılara ‘Yetkisiz sigorta yapanlarla ilgili yeterli denetim yapılıyor mu?’ diye sorduk. Çoğunluk ‘Hayır’ diyerek denetimin yeterli olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yayınlanan bir duyuru sigorta sektöründe oldukça dikkat çekti. ‘Yetkisiz Sigorta Satışı ve Pazarlamasının Önlenmesine İlişkin’ yayınlanan duyuruda yetkisi olmadan sigorta poliçesi düzenleyenlerle ilgili kesin kurallar getirildi. Yani artık bundan sonra büfelerde, lastikçilerde ve elektrikçilerde sigorta satılamayacak. Yani, yetkisi olmayan poliçe kesemeyecek. Aslında bu yasak daha önce de vardı ve yetkisiz herkes ekran alarak sigorta poliçesi satışı yapabiliyordu. Bu konuda şimdiye kadar sıkıntı yaşansa da tekrar bunun bir düzenleme ile gündeme gelmesi önemli. Duyuruya göre denetlemeyi da daha önceden olduğu gibi TOBB SAİK yapacak.

Sigorta Medya olarak bu duyurunun sektörde nasıl yankı bulduğu öğrenmek istedik. Özellikle sektörde denetlemeyi yapacak olan SAİK’in, bugüne kadar yaptığı denetlemelere rağmen yetkisiz poliçe kesilmesine engel olamıyor mu?” sorusu sektörün de çok merak ettiği konular arasında yer aldı. Bu nedenle anket konumuzu buna ayırdık. İnternet sitemizden ve sosyal medya üzerinden düzenlediğimiz anketimizde katılımcılara; “Yetkisiz sigorta yapanlarla ilgili yeterli denetim yapılıyor mu?” diye sorduk.

Çıkan sonuç gerekli denetimin yapılmadığı yönünde oldu. İnternet sitemizden yayınladığımız anketimize toplam 161 kişi katıldı. Çıkan sonuçlara göre katılımcıların yüzde 87’si hayır oyu kullanırken, yüzde 13’lük kısım ise denetimin yeterli olduğu yönünde görüş bildirdi.

Sosyal medyada da ‘hayır’ önde

Sosyal medya sonuçlarına bakıldığında da durum farklı değil. Twitter’dan anketimize katılanların yüzde 94’ü ‘hayır’ derken. ‘evet’ diyenlerin oranı yüzde 6’da kaldı. Facebook üzerinden ise katılımcıların yüzde 96’sı hayır diyerek gerekli denetimin yapılmadığını belirtirken, yüzde 4’lük bir kesim ‘evet’ seçeneğini işaretledi. instagram‘da da kullanılan 191 oy ‘hayır’ derken, 10 katılımcı ‘evet’i seçti.

2 YORUMLAR

  1. Yetkisiz poliçe kesenler…
    Acente olarak yetkili olmak için, bilindiği üzere, çalışılan tüm sigorta şirketlerinin Tobb’a, dolayısı ile ticaret odalarına bildirilmesi, kayıt altına alınması gerekmektedir. Aynı koşul acentelerin şubeleri içinde geçerlidir. Ancak;
    Acente bir çok engel ve masraf sonrası kaydını yaptırır iken, şubeler sadece bir şirket kayıt ettirmekte ve sonrası göğsünü gere gere 20 farklı şirket ile çalışıyorum diyerek poliçe düzenleyebilmekte. Bu nasıl yetkidir acaba?
    Denetlemelere buradan başlasak ve şubesi olan tüm acentelere, şubeleri içinde kayıt ettirme zorunluluğunu arasak…?
    Saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER